Açıkçası…

Meslekte 34 yılını geride bırakmış Bursalı bir gazeteci olarak böylesine kalabalık bir basın toplantısına ilk kez şahit olduk.

Büyükşehir Belediyesi’nin;
Yeni Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in seçim sonrasında ilk kez düzenlediği Merinos AKKM’deki basın toplantısına 200’ü aşkın gazeteci izledi ki, bu da bu toplantının önemini gösteriyordu.

Keza;

Başkan Bozbey’in yapacağı açıklama, Büyükşehir Belediyesi’nin Alinur Aktaş’lı yönetiminin nasıl bir belediye bıraktığına dairdi ki, hayli merak konusuydu.

Yanına;
CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Milletvekili Orhan Sarıbal ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yıldız’ı alan Başkan Bozbey, sözlerine ilk olarak, Bursa’da son iki gündür tartışma konusu olan yeğeninin bir belediye şirketine yönetim kurulu başkanı olarak atanmasıyla ilgili başladı.

Ve;

“Halkımızın hassasiyetlerini anlıyorum ve bu konuyla ilgili gereğini yaptığımızı kamuoyunun bilmesini istiyorum” diyerek bu atamanın başlamadan iptal edildiğini söyledi.

Ardından da;
Mazbatanın kendisine geç verilmesiyle geçen sürede, eski belediye yönetiminin kendi çıkarları doğrultusunda giderayak bazı uygulamalar yaptığını anlattı.

Bozbey;

Belediyenin röntgenini yansıtmadan önce 5 karara imza attığını söyledi.

Suya yüzde 25 indirim yapıldığını,

Türkçe dışındaki tabelalara yasak getirildiğini,

Cadde üzerindeki otoparkların ücretsiz hale getirildiğini,

Atatürk Spor Salonu inşaatının, kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle, yükseltmek için durdurulduğunu,

Ve,

Bölge halkının istemediği Kayapa’ya yapılacak çöplük projesinin iptal edildiğini anlattı.

Sonra da;

Kamuoyuna 12.800 kişinin çalıştığı şeklinde duyurulan Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının sayısının aslında 14.050 olduğunu duyurarak, belediyenin borç durumuna girdi.

Geçen 1 aylık sürede;

Müfettişlerin ve bağımsız deneticilerin, belediyenin borçlarının ancak yüzde 70’ini tespit edebildiğini söyleyerek, eski başkan Alinur Aktaş’ın belediyenin 7.1 milyar lira borcu olduğu söylemini şu rakamlarla yalanladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 10 milyar 309 milyon lira

BUSKİ’nin 10 milyar 132 milyon lira

Belediye şirketlerinin de 4 milyar 634 milyon lira borcu olduğunu tespit ettiklerini anlatan Bozbey, borcun şimdiden 25 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Tüm borcun 30 milyar liraya ulaşabileceğini söyleyen ve her geçen gün de faizleriyle birlikte arttığını anlatan Bozbey, “Bu paralar nereye harcandı” diye de sordu.

Ardından da;

“Bu paralarla trafik sorunu mu çözüldü, metro mu yapıldı, büyük kentsel dönüşüm mü yapıldı, Bursa’nın planlama sorunu mu çözüldü, bu paralar nereye gitti Allah aşkına” dedi.

Bu paralarla;

19 kilometre metro hattı yapılabileceğini, 110 km hafi raylı sistem yapılabileceğini, 155 tane metrobüs hattı yapılabileceğini, 21 bin adet sosyal konut yapılabileceğini anlatan Bozbey, belediye şirketlerinin ihale ve satın almalarındaki usulsüzlükler nedeniyle de 5.5 milyar liralık bir borç oluştuğunu açıkladı.

Belediye şirketi üzerinden;

Arabayatağı’nda kentsel dönüşüm adı altındaki konut projesinde 2+1 dairenin, tam 1.5 misline ihalesinin seçim öncesinde yapıldığını tespit ettiklerini de anlatan Bozbey, bu rakamlarla bir dairenin proje sonunda 4.5-5 milyon liraya mal olacağını söyleyerek “O bölgede bu 2+1 daireyi sizler kaç liraya takas yapabilirsiniz” diye sordu.

Yapılan tüm usulsüzlüklerle ilgili müfettişlerin çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bozbey, belediye şirketi olan Tarım AŞ’de gördükleri bir usulsüzlüğü de anlattı.

Şirketin;

10 TIR çekicisi için KDV hariç aylık 2.2 milyon liraya anlaştığını anlatan Bozbey şunu söyledi:

Bu belediye şirketimizde 5.8 milyon artı KDV, fazladan kiralanan araçlar için ödenmiş.

Depoya gelen 4 tanesi hiç çalıştırılmamışken, 6 tanesi de ortada yok, hiç gelmemiş. Bununla birlikte 28 tane farklı araç Tarım AŞ’ye getirilip veriliyor ve TIR’ların faturası ödeniyor.

Bu 28 aracın aylık maliyeti de 80 bin lira araç başı oluyor.

Gerçekten de akıl alır gibi değil. Sadece Tarım AŞ’de fazladan ödenmiş aylık 5.8 milyon artı KDV var”

Başkan Bozbey’in;
İlk etapta tespit ettikleri bir başka şirket de BURSKOOP adı altındaki öğrenci burslarıydı.

“Nasıl yönetildiği belli olmayan bir şirket” olarak tanımladığı bu şirkette, bundan sonra sadece ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verileceğini ve bugün de ilk ödemeyi yaptıklarını anlatan Bozbey, belirsiz kaynaklardan fonlanan bu şirketin de inceleme altında olduğunu söyledi.

Bozbey’in;

Bazı esnaf odaları ile yapılan anlaşma gereği 213 milyon liralık hediye çeki de gündemindeydi.

Hiçbir denetim ve kriter dikkate alınmadan ihalesi 213 milyon liraya yapılan hediye çeklerinin incelemeye alındığını söyleyen Bozbey, “İhtiyaç sahipleri emin olsun, bundan sonra hak yerini bulacak, karşılarında hemşehrilerine hizmet eden bir Büyükşehir Belediyesi olacak” diyerek,

seçim öncesi dağıtılan 500 liralık çeklerin maliyetinin 650 liraya getirildiğini anlatı ve “Anlaşılabilir gibi değil” dedi.

Bu yönde;
mMğdur olan esnafın parasının da ödeneceğini söyleyen Bozbey, “Bu paralar, çekler nerelere gitmiş, hepsinin peşindeyiz” dedi.

Yanı sıra;

Kart 16 projesinde dağıtılan ücretsiz kartların da ihtiyaç sahiplerine dağıtılmadığını tespit ettiklerini anlattı Bozbey.

Sonra da;

“Sıkı durun” şimdi diyerek, başlı başına şoke yaratan başka konuya değindi.

Başkan Bozbey;

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarını devraldıktan sonra yaptıkları incelemelerde, hiçbir Bursalı’nın belediyenin sosyal medya hesaplarına “30 Ağustos” ve “Atatürk” hakkında yorum yapamadığını tespit ettiklerini anlattı.

İncelemelerinde;

Alinur Aktaş döneminde, belediye hesaplarına yorum yapılmaması için “30 Ağustos” ve “Atatürk” kelimelerinin bilgisayar üzerinden kısıtlandığını gördüklerini anlatan Bozbey, “Bu arkadaşların milli bayramlarla ilgili düşüncelerini biliyorduk ama Atatürk ile ilgili bu kadar ileri gideceklerini ummuyorduk” dedi.

Bozbey;
Bir başka şoku da, 23 Nisan’da şehri süslemek için girdikleri depolarda sadece 10 tane Atatürk bayrağı olduğunu gördüklerini söyleyerek, “Başka bayraklardan binlerce varken, Atatürk bayrağının 3.3 milyonluk bir şehirde sadece 10 tane bulunması skandaldır” dedi.

Hemen gerekli işlemleri başlattıklarını ve bugünlere Atatürk sayesinde geldiklerini söyleyerek, şimdiden 19 Mayıs çağrısı da yaptı ve 17-18-19 Mayıs tarihlerinde bayramın nasıl kutlanacağının Hüdavendigar Parkı’nda görüleceğini, bu amaçla herkesi bayram kutlamaya beklediklerini belirtti.

Başkan Bozbey;

Seçim kaybedildikten sonra Alinur Aktaş’ın, belediye özel kalemi’ndeki 16 kişilik yakın çevresinin işten çıkartılmış gibi gösterilerek tam 10 milyon lira da tazminat ödendiğini tespit ettiklerini de anlattı.

Bir de;

Yılbaşından bu yana Büyükşehir Belediyesi’ne tam 524 kişinin alındığını tespit ettiklerini, bu kişilerin, zarar eden belediye bütçesine aylık maliyetinin de tam 41.5 milyon lira olduğunu duyurması da şaşırtıcıydı.

Büyükşehir’in;
Yeni Başkanı Bozbey, geçmişinde 20 yıllık belediye başkanlığı olan deneyimli bir kent yöneticisi.

Bu nedenle;
Devreye hemen müfettişleri ve bağımsız deneticileri sokmuş ki, onlar da harıl harıl çalışıyorlar.

Bu nedenle;
Belediyenin tam röntgeni hala çekilmiş değilken bile borçları, Alinur Aktaş’ın duyurduğu gibi 7.1 milyar lira değil, şimdiden 25 milyar lira.

Mesela;

Kendi deyimiyle “tüm usulsüzlükleri” kamuoyu ile sık sık paylaşacağını söyledi ki bugün Başkan Bozbey, bir başka çarpıcı örnek de verdi.

Bir belediye şirketi üzerinden bir Vakfa her ay düzenli olarak 200 bin lira aktarıldığını ve para akışını kestiklerini de anlattı ki, söyledikleri akıl alacak gibi değildi.

Aktaş döneminde;
İki makam aracı bulunduğunu, bir tane lüks Mercedes’i de satma kararı aldığını söyleyen Başkan Bozbey fazlasıyla doluydu.

Belli ki;
Daha pek çok kez açıklama yapacak ki, her ayın ilk haftasında basın buluşmaları planlanmış.

Mesela;

T1 ve T2 tramvay hatlarının son derece gereksiz, mühendislik bilgisinden yoksun ve sürekli arıza yapıp zarar eden, yolcusu olmayan ulaşım araçları olarak tanımladı.

Yine;

2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan ve bakanlık yerine belediye parası ile yapılan Bursa Stadyumu’nun hala bitirilememiş olmasını da şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi ki Bozbey’i bir sürü sorun bekliyor görünüyor.

Anlattığına göre;
Belediyenin henüz yüzde 70’inin gelir ve giderlerine ulaşılmış, bu nedenle belediye borcunun 25 milyar liradan çok daha artması bekleniyor.

Keza;

Belediye iştiraki şirketler de tek tek denetimden geçiriliyor ki, Başkan Bozbey’in şimdilik ilk etapta paylaştığı “usulsüzlükler”, ileride çok can sıkacağa benziyor.

Çünkü;

Telaffuz edilen paralar öyle büyük paralar ki, duyanın dudağı uçukluyor.

Bir de…

Kamuoyunun şimdilik 450 milyon liralık bir kayıp para olarak bildiği BUSKİ’deki yolsuzluk operasyonu da, Bozbey’in anlattığına göre inceleme aşamasında ki onun bilgileri de yakında kamuoyu ile paylaşılacakmış.

Gördüğümüz kadarıyla;
Yeni sıfatıyla basının karşısına ilk kez çıkan Başkan Bozbey, fazlasıyla hayal kırıklığı içindeydi karşılaştığı tabloya dair.

Bu nedenle de üzgündü ama Bursalılar’a deyim yerindeyse fakir edebiyatı yapmayıp tersine şunu söyledi:

“Hiçbir hemşerim merak etmesin, bize kalacak belediye tablosunun kötü olacağını az çok tahmin ediyorduk, bu nedenle çözüm önerilerimiz ve projelerimiz hazırdı, vatandaşlarımız bu nedenle hiç merak etmesinler.

Bir kez daha söz veriyorum ki, ben herkesin belediye başkanı olacağım, Bursa’da 3.3 milyon kişi olarak hep birlikte gülümseyeceğiz”

Bugün;
Merinos AKKM’deki buluşmada Başkan Mustafa Bozbey’i kendinden gayet emin ve neşeli gördük.

Partisinin yöneticileri ve bazı eski ve yeni belediye başkanları ile belediye ve şirket üst düzey yöneticileri de buluşmadaydı.

Anladığımız kadarıyla;

Açık ara farkla Bursa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mustafa Bozbey, bundan sonraki açıklamalarında da şaşırtmaya devam edecek ki, bugün açıkladığı ilk “röntgen filmi” bile Bursa kamuoyu açısından fazlasıyla önemliydi.