Bursa’da;
Yerel seçim sonrasında başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda belediye el değiştirince, kamuoyu da ilginç bilgilerle karşılaşıyor.

Bunlardan biri de Yenişehir.

Yenişehir’de;

Belediye yönetimi 31 Mart’ta, MHP’li yönetimden İYİ Parti’li yönetime geçince, doğal olarak gözler, eski belediye yönetiminden kalan mali duruma çevrilmişti.

Nitekim;

Yeni Başkan Ercan Özel, eski başkan Davut Aydın döneminden kalan borç miktarına hayli şaşırmış ve toplam 104 milyon 708 bin liralık borcu, kalem kalem irdeleyip, belediye binası ile Heykel Meydanı’na astırıp, halkın da bilgilenmesini sağlamıştı.

Yenişehir’de;
İYİ Partili yönetim, belediye bütçesine oranla hayli büyük olan bu borcun kapatılması için tasarruf tedbirlerine başladı.

Bu arada;

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden biri olan BESAŞ gibi, Yenişehir’deki belediye ekmek fabrikası olan YESAŞ’ta ilginç bir durumla karşılaşıldı.

Önce;
Yeni belediye yönetimini şaşırtan durum, YESAŞ’ın Satın Alma Müdürü Ahmet Güleç’in, MHP’li eski başkan Davut Aydın’ın kayınbiraderi olduğu ortaya çıktı.

Güleç’in;

2019 seçimlerinin ardından eniştesi Davut Aydın tarafından direkt olarak YESAŞ’a yönetici olarak atandığı anlaşıldı ki, seçimden hemen sonra kayınbirader Ahmet Güleç’in, yıllık izine ayrıldığı ortaya çıktı.

Bu arada,

Belediye şirketi YESAŞ’ta bir de olağan genel kurul yapıldı ki, belediyenin yeni yönetimini asıl şaşırtan durum bu genel kurulda görüldü.

Ve;

Belediye şirketi olan Yenişehir Ekmek Sanayi AŞ’de yıllardır görev yapan mali müşavir, muhasebeci, yetkililer ile avukatın hazırladığı resmi raporda, şirketin kasasında nakit olarak 1 milyon 456 bin lira para olması gerekirken, sadece 196 bin 673 lira olduğu ortaya çıktı.

Yani;

Tam tamına 1 milyon 259 bin lira nakit paranın buhar olduğu görüldü.

Tabi bu durum;
YESAŞ’ın yeni seçilen yöneticileri Servet Çetik, Koray Aydın, Hakan Karaakın, Rahmi Demirel, Ali Çağrı Sal, Hasan Buran ve Başkan Ercan Özel’i şoke etti.

Bu nedenle de;
Önce geçmiş dönemin faaliyet raporu ile gelir-gider tablosu onaylanmadı ve ibra edilmedi.

Dahası;

Kasada nakit olması gerekirken adeta buhar olan bu 1 milyon 259 bin liranın akıbeti için de genel kurul tarafından yeni yönetime dava açma yetkisi verildi.

Yeni yöneticiler;

1981 yılında Yenişehir halkına ucuz ve kaliteli ekmek üretmek için kurulan YESAŞ’ın tarihinde hiçbir zaman böyle bir kayıp para olayı bulunmadığını belirterek, bu kayıp paranın peşine şimdi hem idari, hem de hukuki olarak düştüler.

Kısa bir süre önce;
Yeni Belediye Başkanı Ercan Özel, bir canlı yayında YESAŞ’tan bahsederken “Belediye fırınının depolarında un yok, un bile alamıyorlarmış” demişti.

Ardından da;

Eski belediye başkanı Davut Aydın, “Enkaz edebiyatı yapma, hesap ortada” deyip,  seçimden hemen önce 22 Mart tarihinde 1550 çuval un alındığını söylemişti.

Ne var ki;

YESAŞ’ın Muhasebe Müdürü Göksel Baydur bir açıklama yaparak, dönemin başkanı Davut Aydın’ın dediği gibi 22 Mart 2024 tarihinde kesinlikle 1550 çuval un alınmadığını belirtip, “bu büyük bir yalandır” deyince (https://www.yenimarmaragazetesi.com/bursa/yesas-calisanlarindan-aydin-a-yalanlama-geldi-104434) belediyenin ekmek şirketi YESAŞ, Yenişehir’de adeta gündem olmuştu.

Şimdi de;
Aynı kurum YESAŞ’ta “kayınbirader” ile “buharlaşan para” krizi yaşanıyor.

Bakalım;

MHP’li eski başkanın yakın akrabası olan YESAŞ yöneticisinin idari durumu ile şirket kasasında bir anda buharlaşan 1 milyon 259 bin lira nakit paranın ucu nereye dayanacak?

Görevine;
104 milyon 708 bin liralık borç nedeniyle tasarruf tedbirleri ile başlayıp iyi bir başlangıç yapan İYİ Partili yeni Belediye Başkanı Ercan Özel de, ilçe halkının gündemi haline gelen bu durumu yakından takip ediyor.