31 Mart seçimi sonrasında belediyelerde ilk radikal kararlar uygulanmaya başladı.

Hemen hemen tüm ilçelerde büyük borçlarla devir alınan belediyelerde gerek idari, gerekse mali tablonun, yeni belediye başkanlarınca tespit süreci sürüyor.

Bu aşamada;
Mudanya ve Yenişehir belediyelerinden benzer iki karar ulaştı elimize.

Mudanya’da;
Belediye yönetimi, CHP’den CHP’ye geçmişti.

Belediyenin yeni başkanı Deniz Dalgıç, seçildiği günden bu yana belediyeye kendine ait aracı kullanarak gidiyor.

Şoför ve koruma da kullanmıyor, üstelik kendi aracının yakıtını da kendisi ödüyor.

Başkan Dalgıç;

Belediyeye ait araç parkını gezerken, parkta bulunan eski başkan Hayri Türkyılmaz’a ait iki makam aracını da gördü.

Biri binek otomobil;

Diğeri de 2023 model VİP bir lüks minibüs.

Başkan Dalgıç;

Belediyenin 215 milyon lirayı aşan ciddi borçları olduğunu ve yıllardır da bir finansman modeli ile yönetilmediğini söyleyerek, tasarruf tedbirleri kapsamında, kendisine tahsisli bu iki makam aracını satma kararı aldı.

“Belediyenin bu kadar zor bir durumda olduğu bir dönemde, makam aracını kullanmak içime sinmiyor” diyen Dalgıç, öyle görünüyor ki belediye başkanı da seçilmiş olsa, “işe” kendi imkanlarıyla gidip gelmeyi sürdürmeyi planlıyor.

Bu arada;

Makam aracı satışı konusunda bir başka karar da Yenişehir’den geldi.

Yenişehir’in;
İYİ Partili Belediye Başkanı Ercan Özel, seçimde MHP’den aldıkları belediyenin toplam borcunun 104 milyon 708 bin lira olduğunu açıklamış ve sonrasında bunu ilçe halkına da astırdığı afişlerle duyurmuştu.

Sonrasında da;

Yerel seçime günler kala belediyeye 59 kişinin alındığını açıklayarak, sadece son alınan bu personelin aylık maliyetinin  3.5 milyon lira olduğunu söylemişti.

Yenişehir’in;
Yeni başkanı Özel de şimdi belediyede tasarruf tedbirlerine başkanlık makamından başlama kararı aldı ve eski başkan Davut Aydın döneminde, değeri yaklaşık 3 milyon liraya yaklaşan Skoda’nın en üst segmentindeki makam aracını satma kararı aldı.

Kendisine daha düşük maliyetli bir makam aracı alacağını ve satıştan kalan paranın, belediyenin borçlarının ödenmesinde kullanılacağını söyleyen Özel’in dikkat çektiği bir başka nokta da, belediyede “kişiye göre iş” uygulamasına son verecekleri ve seçime ramak kala belediyeye alınan kişiler başta olmak, personel rejiminde bir tasarrufa gidecekleriydi.