Mudanya’yı…

10 yıldır CHP’li belediye yönetiyor.

CHP yönetimi;
Yaklaşan seçim için mevcut başkan Hayri Türkyılmaz’ı başarılı bulmayarak değiştirdi ve yerine Deniz Dalgıç’ı aday gösterdi.

Partisinin;
Mudanya’daki seçmen gücü nedeniyle Deniz Dalgıç bu nedenle seçime hayli avantajlı girecek.

Ne var ki;

10 yıl önce Mudanya’yı yöneten AK Parti de bu kez seçime hayli fazla asılıyor ve Gökhan Dinçer’le hayli mücadele ediyor.

Ancak…

Görünen o ki Mudanya’da seçimin kilidi İYİ Parti olacak.
Keza;

Mudanya siyasetinin efsane isimlerinden olan Erol Demirhisar, deyim yerindeyse yarışa son anda katılarak işin dengesini bozdu.

Demirhisar;

ANAP kimliğiyle 10 yıl sürdürdüğü belediye başkanlığı görevinde ilçede etkin bir rol oynadı.

Bu sabah da;
Mudanya’da meslektaşlarımızla birlikte bir kahvaltıda buluştu.

Buluşmada;
Meclis üyesi adaylarından görebildiğimiz kadarıyla Dilek Durak, Denizhan Sezgin, Sinan Şentürk, Eylem Bayar da görebildiklerimizdendi.

Tanıyanlar bilirler.

Demirhisar hayli dobra bir siyasetçi.

Bu nedenle;

Sohbete başlarken “Son 10 güne kadar ben bu işte yoktum. Partilerden adaylık teklifleri geldi, İYİ Parti yöneticilerine de artık hayır diyemedim, adaylığım emrivaki oldu” deyip, “İstediğinizi sorun söyleyeyim” dedi.

Ama;

Önce bir Mudanya tarifi yaptı.

Bunu da;

CHP’li Dalgıç ve AK Partili Dinçer’e yönelik söyledi.

“Biz Mudanyalılar” dedi “Tepeden inme adaylarla yönetilmeyiz. Biz hep kendi içimizde yönetildik, kendi içimizden bir aday çıkarırız, iyi olmazsa da 5 sene sonra deviririz. O niyetle adayım, Mudanyalı’nın böyle tepeden inme adaylarla işi olmaz”

Mudanya’da;

10 yıldır imara açılan bir yer yok.

Talepler de mutlaka vardır.

İYİ Partili Demirhisar da Mudanya’nın büyümesinden yana değil.

O nedenle;
Yine rakiplerine iğne batırarak, “İşte Mudanya’da böyle bir tehlike var bu adaylarla” dedi.

Seçilmesi halinde de;

“Beni bu konuda kimse zorlayamaz, Mudanya böyle kalacak, imara da artık açılmayacak” diyerek, çok net bir tavır koydu ortaya.

Demirhisar’a göre;

AK Parti ve CHP’li adaylar, “Mudanya için tehlike oluşturuyor”

“İşte, torun bakmam gerekirken bu nedenle aday oldum” dedi.

Demirhisar esprili bir isim.

CHP’li rakibi Dalgıç’ın;

“Mudanya’da Deniz var” sloganına hitaben de gülerek “Mudanya’da Milattan 7 bin yıl önce de deniz vardı, şimdi bununla mı geliyor deniz Mudanya’ya” dedi.

Yanı sıra;
AK Partiyi rakibi Dinçer’i de “Mudanya’ya paraşütle inmekle” itham ederek, “Mudanya’ya bu işler öyle yürümüyor, onu da 31 Mart’ta görecek zaten” dedi.

Demirhisar;

Dokundurmalarını mevcut belediye başkanı Türkyılmaz için de sürdürdü.

“Yahu arkadaş” dedi “Herkese haramiler deyip durdu. Kim bu haramiler açıkla da görelim açıklayabilirsen. Sen böyle herkesle kavgalı olursan seni bir daha o koltuğa işte böyle oturtmazlar”

Demirhisar’a göre;
Bir belediye başkanı’nın en önemli işi diyalog olmalı.

Türkyılmaz’ın;

Büyükşehir Meclisi’ne bile 2-3 kez gittiğini, Mudanya’ya hizmet gelmemesinin asıl sebebinin Türkyılmaz olduğunu söyleyen Demirhisar “Böyle belediye başkanlığı olmaz” dedi.

Bunun için de ilginç bir şey söyledi.

“Seçimi kazanırız, kazanamayız. Bu, Mudanyalılar’ın takdiri ile belirlenecek. Fakat seçilirsem ilk işim, Büyükşehir Belediyesi’ne gidip Mudanya adına özür dilemek olacak.

Sen Büyükşehir’le de kavgalı olursan, başta trafik olmak üzere nasıl çözülecek ilçenin sorunları”

Kendisinin;
Belediye başkanlığı döneminde planladığı “sakin şehir” kavramının, artık mümkün olmadığını, ilçenin, Bursa’nın bir banliyösü haline getirildiğini anlatan Demirhisar’a göre Mudanya’nın geleceğini Mudanyalılar’ın gelecekle ilgili tercihi belirleyecek.

Geçmişte olduğu gibi;

Belediye binasında oturmayacağını zaten belediye binasının da depremde zarar görmesi nedeniyle olmadığını anlatan Demirhisar “Ben yine sokaklarda olacağım, arkadaşlarım belediye hizmetleri verirken ben yine Mudanyalı’nın isteklerini görüp, onların eksikliklerinin giderilmesini sağlayacağım” dedi.

Tabi;
Mudanya sık sık sallanan bir bölge.

Ciddi bir deprem tehlikesi var.

Bu nedenle;

Olası büyük bir depreme karşı ilk işlerinin Jeoloji Mühendisleri Odası ile Mimarlar Odası yönetimiyle bir araya gelerek birlikte bir çözüm bulmak olacağını anlatan İYİ Parti adayı Demirhisar, dönüşümlerin parsel bazlı hale gelmediği takdirde hiçbir müteahhidin ada bazlı büyük dönüşümlere Mudanya’da giremeyeceğinin de notunu düştü.

Buluşmada;
İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selçuk Türkoğlu da katıldı bir ara.

Türkoğlu’nun da ifadesi de, seçimi kazanmaları halinde Büyükşehir ve Mudanya yönetimlerinin koordineli çalışarak, “Mudanya’ya 10 yıldır gelmeyen hizmetin getirilmesine” yönelikti.