Salona öyle bir girdi ki;

Sanki bir siyasi partinin kurultayında salona giren genel başkan adayı gibiydi Oktay Yılmaz.

Epey görkemliydi.

Hafta sonunda;

Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde Yıldırım Belediye Başkanı ve adayı Oktay Yılmaz’ın proje lansmanı vardı.

Kabalalıktan hayli zor girdiğimiz ve güç bela yer bulabildiğimiz salon, bu seçimin vazgeçilmezi haline gelen büyük led ekranlarla süslenmişti.

AK Parti mensuplarının yoğun bir katılımla izlediği spor salonunda Başkan Yılmaz projelerini “yeni dönemde Yıldırım için fazlası var” sloganıyla anlattı.

Yıldırım;
AK Parti’nin Bursa’daki kalelerinden biri.

5 yıl önceki son yerel seçimde Yılmaz, en yakın rakibine 67 bin 500 oy farkı atarak aldığı yüzde 56.33 oy ile belediye başkanı seçilmişti.

Şimdi de;

31 Mart seçimi için benzer bir fark hedefledi Yılmaz.

Geçmişte;
Partisinin Yıldırım İlçe Başkanlığı görevinde de bulunduğu için ilçesinin deyim yerindeyse dokusunu çok iyi bilen Yılmaz, 5 yılda gösterdiği çabayı, şimdi ikinci 5 yılla başka bir noktaya taşıma gayretinde.

Seçilmesi halinde;

Gelecek dönemde hayata geçirmeyi planladığı projeler ile “parlayan bir Yıldırım” inşa edeceklerini anlatan Yılmaz, imardan ulaşıma, kültür sanattan eğitime, yeşil alanlardan turizme kadar tüm projelerde insan odaklı yaklaşımı yine ön planda tutacaklarını söyledi.

Yıldırım’ı dönüştürmek ve geliştirmenin yolunun sadece kentsel dönüşüm çalışmaları ile olmayacağı, ilçeye bir ufuk koymak gerektiğini bildiklerini de söyleyen Yılmaz’ın “Şehrimiz, eğitim ile parlasın diye yeni kültür yaşam merkezlerini tek tek kazandırmaya devam edeceğiz” sözleri önemliydi.

Sunumunda;

Oktay Yılmaz’ın, kentin yeni konut alanlarına yönelik mesajı da vardı:

“Yıldırım Belediyesi olarak imar uygulama planlarına kalıcı çözümler getirerek adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdik.

Bugüne değin 15 bin hak sahibine tapularını teslim ettik, kısa sürede bu sayıyı 40 bine çıkaracağız.

Yaptığımız imar planları belki bugün tam anlamıyla görülmüyor olabilir ama mülkiyet sorunlarını ortadan kaldırmak, ilçemizin riskli alanlarında yeni ve güvenli yaşamın önünü açmak gerçekten de bir sessiz devrimdir”

Aslında;
Yıldırım ilçesinin en büyük sorunu, yılları kapsayan plansız büyüme ve beraberindeki çarpık yapılaşma.

Ve tabi ki sosyal yaşam alanı eksikliği.

Açıkçası;
Başkan Oktay Yılmaz, geride bıraktığı 5 yılda kentin imar dönüşümüne yönelik önemli yol aldı.

Yanı sıra;

Bu kentsel dönüşümlerle birlikte kente kazandırılan yeşil alanlar ve sosyal donatı alanlarıyla birlikte kent insanının sosyal dönüşümünde de büyük rol oynadı.

Yılmaz;
Yeni dönüşümlere dair hedefini de açıkladı.

“Şu anda” dedi “Proje çalışmaları devam eden 5 kentsel dönüşüm projemiz ve önümüzdeki dönem için özel sektöre destek vereceğimiz 4 dönüşüm projemiz var.

Hedefimiz ise, yeni başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içinde ilçemizde 30 bin konutu dönüştürerek vatandaşlarımızı güvenli şemsiye altına alacağız”

Tabi;
Şunu da ifade etmek gerekiyor.

Geride kalan 5 yıllık görev süresinde Yıldırım’a Büyükşehir Belediyesi’nin de önemli katkıları oldu.

Özellikle Alinur Aktaş ve Oktay Yılmaz dikkat çeken uyumlu bir çalışma yürütürken, Başkan Yılmaz’ın işaret ettiği yerlere Başkan Aktaş da nokta atışlar yaparak, sorunların giderilmesinde rol oynadı.

Başkan Oktay Yılmaz;

Yeni dönem projelerinde pek çok başlığa değindi.

Bu projelerin detaylarını koza24.com’dan da inceleyebilirsiniz.

Sunumda;

Dikkatimizi çeken bir durum daha oldu.

Hatta bu konuyu bazı partililer de konuştuk.

Diğer ilçeler için yorum yapmak için biraz erken olmakla birlikte 2024-2029 seçim döneminin neredeyse garanti belediye başkanlarının en başında Oktay Yılmaz görünüyor.

Bir de Başkan Yılmaz, geride bıraktığı 5 yıllık süre zarfında ilçesinin tanınırlığı en yüksek siyasetçilerinden biri oldu.

Bu duruma, sanattan spora, sosyal çalışmalardan halkla ilişkilere değin verdiği destek ve organizasyonlara birebir katılımı da etkili oldu.

Geçen 5 yılda Yıldırım ilçesi, yapılarak değil de yıkılarak güzelleştirilen bir kent görünümünün ilk meyvelerini verdi.

Görebildiğimiz kadarıyla Başkan Yılmaz, önündeki 5 yıllık hedefinde bu kentsel dönüşümleri artırıp ilçeye nefes aldırmayı planlarken, ilçesinin yaşayanlarını da kente kazandırılacak ve Osmangazi ile Nilüfer’e mahkum olmayacak sosyal yaşam alanları ile zihinsel olarak da dönüştürmeyi amaçlıyor.

Kaldı ki;
Yıldırım’ın ihtiyacı da bu.

Eğer ki bu iki büyük dönüşüm, Yıldırım’da hız kazanır ve ilçenin tamamına yayılırsa, işte o zaman yılların makus talihini de yenmiş olur.

O akşam, Başkan Yılmaz’ın hayli detaylı sunumundan bu mesajları aldık.

İlçenin bu kaderinin değişmesi için galiba bir süre daha Yıldırım’da Oktay Yılmaz’a ihtiyaç gerekiyor.