31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere artık günler kala yerel yönetimler de son belediye meclis toplantılarını yapıyorlar.

Galiba;

Bursa’da yapılan son belediye meclisi toplantılarının en ilginci Kestel’de yaşandı.

Öncelikle şunu hatırlatalım.

Malum.

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, yapılan anket sonuçlarındaki başarısına ve ilçedeki başarılı hizmetlerine rağmen AK Parti tarafından yeniden aday gösterilmemiş ve bunun üzerine Başkan Tanır, partisinden istifa ederek Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’dan bizzat gelen adaylık teklifini kabul etmişti.

Böylece;

Kestel Belediyesi yönetimi bir süredir Yeniden Refah’ın belediyelerinden biri olmuştu.

Tıpkı;

AK Partili Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz’ın AK Parti’den ayrılıp Yeniden Refah’ın adayı olması gibi.

Kestel’de;
Başkan Tanır, 31 Mart’ın şansı yüksek adaylarından biri.

İlçede yapılan son belediye meclisi toplantısına ise Yeniden Refahlı Başkan Tanır ile AK Partili Meclis üyesi Polat Ahmet’in polemiği damga vurdu.

Kestel’de;

Başkan Tanır’la birlikte 2019 yılından beri başlayan güzel bir sosyal belediyecilik uygulaması var.

Buna göre;

Kestel’de siyasi parti yöneticilerinin katılımıyla oluşturulan bir komisyon 4 senedir ilçede, ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor.

Son Meclis’te de;

Başkan Tanır, gelenek haline geldiği üzere bu Ramazan ayında da Meclis’e “İhtiyaç sahiplerinin elektrik ve su faturası borçlarının belediye tarafından karşılanması ile bakkallardaki veresiye borçlarının kapatılması” önergesi verdi.

Bu önerge;
Kestel’de son 4 senedir Ramazan ayında veriliyor ve parti gruplarınca da oybirliği ile kabul ediliyordu.

Normalde de;
Başkan Tanır’ın ilçe halkı yararına verdiği bu önergenin sorgusuz sualsiz kabul edilmesi bekleniyordu.

Ama ilginç bir şey oldu Meclis’te.

Başkan Tanır;
Bu önergesinin ardından belediye meclis üyelerinden “kabul” oyu beklerken AK Partili Meclis Üyesi Polat Ahmet hayli ilginç bir çıkış yaptı.

Ahmet;

“Başkanım bakın, 4 sene boyunca bu veresiyeleri kapattık, ancak azalmıyor aksine artıyor. Dilencilere para verdikçe dilenciler artıyor” dedi.

Bu sözler Meclis toplantısında şaşkınlık yaratınca devreye hemen Başkan Tanır girdi.

Ve;

AK Partili Meclis üyesinin sözünü keserek “Polat Bey hayır bu ifadeyi kullanamazsınız, bu çok yanlış bir ifade. Kimseyi incitemezsiniz” diyerek karşılık verdi.

Haliyle;

AK Partili Polat Ahmet’in, ihtiyaç sahibi kişiler için kullandığı “dilenciler” sözü diğer meclis üyelerinin de tepkisine yol açtı.

İşin ilginci;

Canlı yayınlanan bu meclis toplantısında sarfedilen “dilenciler” sözü ilçe siyasetinin de gündemi oldu.

Başkan Tanır;

İlçedeki ihtiyaç sahiplerinin hiçbirinin dilenci olmadığını, sosyal belediyeciliğin gereği olarak 4 yıldır yapılan uygulamanın bu Ramazan ayında da yapılacağını belirterek, ihtiyaç sahiplerine söylenen “dilenci” sözünü kınadığını söyledi.

Bazı meclis üyeleri de;

AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Polat’ın bu sözlerini “İktidar partisinin mensubuna yakışmayan çirkin sözler” olarak nitelendirirken, bu polemik, Meclis sonrasında siyasi partilerin malzemesi haline döndü.

Meclis’te;

Daha önce 4 yıldır “oybirliği” ile geçirilen “İhtiyaç sahiplerinin elektrik ve su faturası borçlarının belediye tarafından karşılanması ile bakkallardaki veresiye borçlarının kapatılması” önergesinin bu kez “oy çokluğu” ile kabul edilmesi de dikkat çeken bir başka unsur oldu.